Artykuł

Zdrowa mąka - jaki rodzaj wybrać?

Zdrowa mąka - jaki rodzaj wybrać?

Jednym z najpopularniejszych produktów w polskiej kuchni jest mąka pszenna. Nie jest to jednak najzdrowszy wybór dla organizmu. Warto zapoznać się z szeroką ofertą i wybrać mąkę, która przyniesie nam najwięcej korzyści dla zdrowia. Dowiedz się, po jakie rodzaje mąki warto sięgnąć.

Mąka żytnia

Lekko orzechowy posmak i ciemny kolor pieczywa można uzyskać dzięki mące żytniej. Ma ona więcej błonnika, niż mąka pszenna, dlatego jest bardziej wskazana osobom, które planują schudnąć. Zawiera ona więcej cennych pierwiastków m.in. magnez, żelazo i potas. Mąka żytnia zawiera witaminy z grupy B, jest bardziej sycąca i ma mniej glutenu, niż mąka pszenna.

Mąka kukurydziana

Mąka kukurydziana jest bardzo uniwersalnym produktem i nie zawiera glutenu. Jest ona polecana osobom, które mają problemy z nerkami. Zawiera ona bowiem dużo skrobi i niewiele białka. Świetnie sprawdza się jako panierka - ma odpowiednią do tego strukturę i apetyczny złocisty kolor. Warto również zastosować ją do ciast i deserów oraz do przygotowania słodkich śniadań np. naleśników. 

Mąka orkiszowa

Mąka orkiszowa jest czystsza niż pszenna. Orkisz charakteryzuje się dużą odpornością, dlatego nie wymaga nawożenia i ochrony. Z tego powodu jest chętnie uprawiany przez osoby, które dbają o środowisko i żyją w zgodzie z naturą. Mąka orkiszowa przyczynia się do stabilizacji poziomu cukru we krwi, dlatego polecana jest diabetykom. Mąka ta ma również pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry, dzięki dużej zawartości kwasu krzemowego.

Mąka kokosowa

Mąka kokosowa cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Jest ona zrobiona z bezglutenowych ziaren, dlatego polecana jest osobą z nietolerancją glutenu oraz cierpiącym na celiakię lub cukrzycę. Charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika i ma znacznie mniej węglowodanów niż mąka pszenna. Polecana jest osobom, którym zależy na utrzymaniu niskiego poziomu cukru w diecie. Mąka ta ma kokosowy zapach i smak, dlatego stosowana jest najczęściej do słodkich wypieków.

Mąka sojowa

Mąka sojowa to kolejna bezglutenowa propozycja o dużej zawartości białka. Może ona zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego, dlatego też polecana jest głównie wegetarianom. Dostępna jest w dwóch formach: tłustej oraz odtłuszczonej. Mąka sojowa świetnie sprawdza się jako zagęstnik zamiast jajek.

Komentarze (0)

ZOSTAW KOMENTARZ