Artykuł

Jakie jajka są zdrowsze - na twardo czy na miękko?

Jakie jajka są zdrowsze - na twardo czy na miękko?

Jajka to jeden z produktów, które bardzo często spotkamy w polskim jadłospisie. Badania wykazały, że spożywamy je przynajmniej raz w tygodniu, co jest dobrą informacją - zawierają one bowiem wiele cennych składników mineralnych i witamin. Dowiedz się, jak wartości odżywcze jajek zmieniają się w zależności od sposobu ich przyrządzenia.

Właściwości jajek

Jajka dostarczają nam wielu cennych składników odżywczych oraz witamin - A, D, E, K, PP oraz witamin z grupy B. Ponadto zawierają one wapń, żelazo, cynk oraz fosfor. Jajka stanowi również źródło fosfolipidów i aminokwasów. W białku jajka znajdziemy witaminy, glukozę i składniki mineralne, a w żółtku jajka - zdrowe tłuszcze. Ponadto żółtko zawiera lecytynę, czyli związek chemiczny, który doskonale wpływa na pamięć. Jego zadaniem jest również blokowanie cholesterolu przed przyczepieniem się do ścianek naczyń krwionośnych.

Jajko na twardo

W polskich domach najczęściej gotuje się jajko na twardo i miękko. Która metoda jest korzystniejsza dla zdrowia? Jajka na twardo gotujemy ok. 8-10 minut. Nie powinno się zbyt długo trzymać jajka na ogniu. Może to bowiem wywołać reakcję siarki z żelazem - skutkiem tego jest zielonkawa warstwa widoczna na żółtku. Jajka na twardo trudno się trawi, dlatego mogą one powodować bóle brzucha oraz wzdęcia. Dużo lepszą decyzją jest przygotowanie jajek na miękko, które są bardziej lekkostrawne. Najlepsze będą te, których białko jest lekko ścięte - występuje wówczas mniejsze prawdopodobieństwo powstania alergii.

Jajko na miękko

Jeśli ugotujemy jajko na miękko, obecna w nim lecytyna nie zostaje uszkodzona. Zapobiega ona wówczas przyswajaniu tzn. lekkiego cholesterolu. W przypadku jajka na twardo nie mamy takiej ochrony. Jajko, które gotujemy dłużej niż 7 minut, traci nawet 50% swoich właściwości odżywczych. Zbyt wysoki poziom cholesterolu może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego powinniśmy unikać jedzenia zbyt dużej ilości jajek na twardo. Jajka na miękko są zdecydowanie zdrowsze i zachowują swoje cenne właściwości. Są one zalecane osobom chorym na cukrzycę, cierpiącym na choroby tarczycy oraz tym, które są na diecie odchudzającej. Ponadto mogą one pomóc w obniżeniu gorączki.

Komentarze (0)

ZOSTAW KOMENTARZ