Artykuł

Papryka wędzona w dietoterapii

Papryka wędzona w dietoterapii

Najpopularniejsza przyprawa kuchni węgierskiej i hiszpańskiej- papryka wędzona coraz częściej gości na polskich stołach. Występuje ona w dwóch wariantach smakowych: ostrej oraz słodkiej. 

 Dwa smaki- wiele zastosowań

Papryka wędzona znajduje zastosowanie podczas przygotowywania szerokiej gamy potraw tradycyjnych. Stanowi podstawę wielu gulaszy oraz dań jednogarnkowych zarówno mięsnych jak i wegetariańskich oraz wegańskich. Bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek do sałatek, zup, marynat i sosów. Papryka wędzona zdobywa coraz więcej zwolenników szczególnie w tych potrawach, w których wykorzystywane są warzywa gotowane oraz duszone takie jak fasola i ciecierzyca.

 Papryka wędzona w profilaktyce zdrowotnej

Wiele osób traktuje przyprawy wyłącznie w celu uzyskania lepszych walorów smakowych, przyrządzanej potrawy. Często zapominamy, że posiadają one wiele właściwości prozdrowotnych, które umiejętnie wykorzystane mogą pomóc w profilaktyce wielu chorób i schorzeń, a także mogą stanowić jeden z elementów dietoterapii wspomagającej leczenie farmakologiczne.
 
Papryka wpływa korzystnie zawiera duże ilości błonnika, dzięki czemu wspomaga perystaltykę jelit, chroniąc przed postawaniem złogów treści pokarmowej, które mogą być zaczątkiem wielu chorób jelit jak min. SIBO, a także wpływa pozytywnie na gospodarkę węglowodanową. Dzięki temu papryka wędzona bez wątpienia przypadnie do gustu osobom cierpiącym na częste zaparcia. Ponadto papryka wędzona jest źródłem licznych witamin z grupy B takich jak witamina B1, B2, B3, B9, które wpływają przede wszystkim na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz utrzymania w dobrym stanie skóry oraz błon śluzowych. Znajdziemy w niej również olejki eteryczne, które posiadają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Związki zawarte w papryce pobudzają także wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu pobudzają apetyt. Ponadto papryka wędzona zawiera beta-karoten, czyli prowitaminę A, która wpływa min. na utrzymanie w zdrowiu narządu wzroku. Dodatkowo podobnie jak jej świeża odpowiedniczka zawiera duże ilości witaminy C, która odpowiada nie tylko za odporność naszego organizmu, ale także odgrywa znaczącą rolę we wchłanianiu witaminy D, co jest ważne dla osób z osteoporozą. 

 Papryka w fitoterapii

Tak szerokie spektrum działania papryki wędzonej nie mogło przejść bez echa w medycynie naturalnej. Można spotkać wiele preparatów, które wykorzystują jej właściwości. Jednakże niewskazane jest długotrwałe samodzielne przyjmowanie takich preparatów, szczególnie sporządzanych w domowym zaciszu. Uprzednio należy skonsultować się z lekarzem, który zaopiniuje czy w naszym przypadku dany środek będzie bezpieczny i jednocześnie doradzi w jakich dawkach powinna być przyjmowana Należy podkreślić, że jako preparat zdrowotny oraz w zbyt dużej ilości powinni papryki wędzonej unikać osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Komentarze (0)

ZOSTAW KOMENTARZ