Artykuł

Jakie zioła stosować w codziennej diecie?

Jakie zioła stosować w codziennej diecie?

Źródło życia drzemie w naturze. Dlatego właśnie na co dzień powinniśmy jeść dużo warzyw, pić naturalne soki i wspomagać się ziołami. Te, poza walorami smakowymi, mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Sprawdź, jakie zioła będą dla Ciebie najlepsze!

Wszechstronne zioła - sprawdź, przed czym Cię ochronią!

Zapach ziół prowansalskich bezsprzecznie kojarzy się z pizzą, curry natomiast z potrawami indyjskimi, a lubczyk - to zioło, o którym nasze babcie mówiły, że działa jak afrodyzjak. No właśnie, bo zioła to nie tylko aromatyczny zapach i smak. Mają one wiele właściwości, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Niektóre zioła wspomagają utrzymanie szczupłej sylwetki (np. te pikantne, które przyspieszają metabolizm), inne zwiększają odporność (jak np. szałwia) lub też zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów (cynamon chroni przed działaniem wolnych rodników). Ale nie oczekujmy spektakularnych skutków po jednorazowym dodaniu ziół do naszego posiłku. Aby poczuć na własnej skórze pozytywny wpływ ziół, trzeba je przyjmować regularnie. Dlatego praktycznym rozwiązaniem jest dodawanie różnorodnych ziół do potraw każdego dnia.

Zioła na przeziębienie:

Czosnek - działa jak naturalny antybiotyk, ponieważ zwalcza bakterie i łagodzi stany zapalne. Stosowanie czosnku w diecie wpłynie również korzystnie na nasz metabolizm i obniży poziom  “złego cholesterolu”.

Korzeń imbiru - przez swój ostry posmak wpływa na przyspieszenie naszego metabolizmu i tym samym przyczynia się do spalania tłuszczu i rozgrzewa nas od środka. Gdy czujesz więc, że bierze Cię przeziębienie, napij się herbaty z imbirem. Ponadto imbir pomaga przy bólach głowy i nudnościach.

Szałwia - wspomaga walkę z infekcjami, dlatego zaleca się płukanie bolącego gardła naparem z szałwii. Zioło to wykazuje również działanie antywirusowe, antybakteryjne i antyseptyczne. Ponadto działa oczyszczająco na jelita i żołądek.

Zioła na trawienie:

Bazylia - to bardzo “bogate” zioło, ponieważ dostarcza magnezu, żelaza, wapnia, a także beta-karotenu, który zamienia się w witaminę A. W kwestii wpływu na układ pokarmowy bazylia pobudza trawienie, przyswajanie składników pokarmowych oraz wydzielanie soków żołądkowych; wykazuje także działanie żółciopędne.

Mięta - zmniejsza problemy trawienne i działa oczyszczająco. Poza pozytywnym wpływem na układ pokarmowy miętę stosuje się również w leczeniu infekcji dróg oddechowych ze względu na zawarte w niej m.in. olejki eteryczne.

Oregano - wspomaga pracę układu pokarmowego, zapobiega infekcjom oraz działa przeciwutleniająco.

Zioła uniwersalne, dobre na wszystko:

Cynamon - dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami. Cynamon normalizuje również poziomu cukru we krwi i reguluje wydzielanie hormonu insuliny.

Kurkuma - z jednej strony pobudza działanie soków żołądkowych, wzmacnia układ trawienny; ma też działanie przeciwzapalne. Ponadto chroni przed rozwojem wirusów i bakterii. Wspomaga wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Obniża poziom cholesterolu, reguluje poziom cukru we krwi.

Komentarze (0)

ZOSTAW KOMENTARZ