Artykuł

Czystek - właściwości lecznicze i zastosowanie

Czystek - właściwości lecznicze i zastosowanie

Czystek znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej, choć opinie dotyczące jego właściwości zdrowotnych są podzielone. Herbata z czystka jest skuteczna w walce z wieloma chorobami i ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Poznaj właściwości lecznicze tego zioła i jego zastosowanie.

Czystek - właściwości zdrowotne

Czystek charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy. Hamuje powstawanie stanów zapalnych w organizmie, dodaje energii i wzmacnia. Wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego i działa antyalergicznie. Ponadto ochrania naczynia krwionośne oraz hamuje utlenianie się "złego" cholesterolu LDL, co pozwala zapobiegać tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Dodatkowo ma właściwości antyoksydacyjne, które mogą się przyczynić do powstania wielu chorób, w tym również nowotworów.

Czystek - właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe

Greccy naukowcy przeprowadzili badania i wykazali, że olejek eteryczny, który pozyskuje się z liści czystka kreteńskiego, wykazuje właściwości przeciwbakteryjne (na bakterie Gram-dodatnie oraz Gram-ujemne). Naukowcy z Portugalii odkryli, że ekstrakt z czystka ladanowego wykazuje hamujący wpływ na bakterie Helicobacter pylori i Klebsiella pneumoniae oraz grzyba Candida tropicalis. Okazuje się, że czystek ma także hamujący wpływ wobec gronkowca złocistego. Naukowcy z Hiszpanii i Portugalii udowodnili, że czystek ladanowy ma również właściwości grzybobójcze.

Czystek a kleszcze i borelioza

Istnieje podejrzenie, że czystek może odegrać ważną rolę w leczeniu boreliozy i stanowić skuteczną ochronę przed kleszczami. W Niemczech przeprowadzone zostało badanie, które miało na celu sprawdzenie, czy czystek ma wpływ na bakterię Borrelia burgdorferi. Z badań w laboratorium (in vitro) wynika, że olejek eteryczny czystka kreteńskiego hamował wzrost bakterii Borrelia burgdorferi - bakterii, która powoduje boreliozę.

Czystek jako suplement diety

Jak dotąd właściwości czystka były badane głównie na zwierzętach. Mimo że wyniki badań były zadowalające, nie jesteśmy na ich podstawie jednoznacznie stwierdzić, że czystek zwalczy boreliozę oraz inne choroby. Wciąż nie mamy żadnych dowodów na to, że to popularne zioło może poradzić sobie z nowotworem czy też zakażeniem bakteryjnym. Nie możemy jeszcze odnieść wyników tego badania do chorego człowieka. Na razie powinniśmy traktować czystek jako suplement diety, który może poprawić nasze samopoczucie oraz wzmocnić organizm i jego funkcjonowanie.

Komentarze (0)

ZOSTAW KOMENTARZ