Artykuł

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne

Pokrzywa zwyczajna znajduje wiele zastosowań w medycynie naturalnej. Do celów leczniczych najczęściej wykorzystuje się jej liście, zbierane przed kwitnieniem oraz korzenie, które wykopuje się wczesną wiosną lub jesienią. Pokrzywa bywa nawet uznawana za naturalny antybiotyk. Dowiedz się, jakie właściwości lecznicze i prozdrowotne posiada oraz kiedy warto ją stosować. 

Właściwości lecznicze pokrzywy

Pokrzywę zwyczajną stosuje się między innymi w celu obniżenia poziomu cholesterolu, obniżenia ciśnienia krwi, redukcji stanów zapalnych, łagodzenia bólu, zmniejszania alergii czy zahamowania wypadania włosów. Pokrzywa ma także właściwości moczopędne, niezwykle potrzebne w leczeniu kamicy nerkowej oraz innych schorzeń związanych z układem moczowym. Pokrzywa przyspiesza gojenie ran oraz wydalanie z organizmu szkodliwych substancji i przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie. Wyciąg z liści pokrzywy stosuje się pomocniczo m.in. w leczeniu chorób reumatycznych oraz niektórych chorób skóry.

Pokrzywa - leczenie przerostu prostaty

Okazuje się, że pokrzywa zwyczajna może również pomóc w leczeniu przerostu prostaty. Komisja Europejska zaleca jej stosowanie w leczeniu pierwszego i drugiego stadium przerostu gruczołu krokowego (BPH). ESCOP zaleca stosowanie pokrzywy w leczeniu zaburzeń oddawania moczu, które może towarzyszyć tej chorobie. Za łagodzenie objawów BPH mogą być odpowiedzialne hydrofilowe części pokrzywy, które zawarte są w korzeniu. Są to polisacharydy i lektyny, które odpowiedzialne są za hamowanie aktywności aromatazy.

Pokrzywa - leczenie dolegliwości trawiennych

Spożywanie liści młodej pokrzywy oraz picie przygotowanych z niej naparów może ułatwić przemianę materii. Związki zawarte w pokrzywie korzystnie wpływają na pracę wątroby, trzustki oraz żołądka. Pokrzywę stosuje się również przy biegunkach, nieżytach jelit i żołądka oraz przy leczeniu chorób przewodu pokarmowego i wątroby. Trwają również badania nad antynowotworowymi właściwościami naparu z pokrzywy. Istnieje teoria, że częste picie pokrzywy może powstrzymać rozrost komórek nowotworowych.

Komentarze (0)

ZOSTAW KOMENTARZ