Zdrowa Żywność 24

Czym są ziołomiody?

Złoty, lejący i słodki przysmak - dla wielu z nas wspomnienie z dzieciństwa, lek na przeziębienie lub naturalny smakołyk. Jego cenne właściwości znają ludzie na całym świecie. Miód, bo to o nim mowa, występuje w wielu wariantach smakowych. A czy wiesz, czym dokładnie są ziołomiody?

Czym jest ziołomiód?

Ziołomiód to produkt pszczeli, który powstaje z pożywki podawanej pszczołom przez pszczelarza. Warto zapamiętać, że w przeciwieństwie do miodu wzbogaconego ziołomiód nie jest miodem z domieszką ziół! Ziołomiody bowiem stanowią grupę produktów naturalnych wytwarzanych przez pszczoły. Od klasycznych miodów (np. lipowego, wielokwiatowego) różnią się sposobem produkcji. Chcąc uzyskać ziołomiód pożywka dla pszczół, musi zawierać określone składniki, np. ekstrakty zielne lub wyciskane na zimno soki z ziół - co nadaje produktowi charakterystyczny smak i zapach.

Cenne właściwości ziołomiodów

Ziołomiody to produkty pszczelarskie, które łączą w sobie naturalne właściwości miodów oraz wyciągów z poszczególnych ziół. Mają wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, w tym m.in.:

  • działanie antybakteryjne,

  • działanie przeciwgrzybicze,

  • wspierają pracę układu immunologicznego,

  • pomagają w łagodzeniu objawów chorób układu oddechowego.

Ponadto warto wiedzieć, że w zależności od składu pożywki i ziół użytych do produkcji, ziołomiody mogą mieć różnorodne właściwości. Na przykład, ziołomiód aroniowy jest dobrym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, E oraz PP, a ziołomiód pokrzywowy ma działanie laktacyjne.

Ze względu na swoje właściwości, ziołomiody są często wykorzystywane jako naturalne lekarstwo lub dodatek do żywności. Jednakże, przed użyciem ziołomiodów w celach terapeutycznych, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia.

Najpopularniejsze rodzaje ziołomiodów

Wśród najpopularniejszych rodzajów ziołomiodów można wyróżnić:

  1. pokrzywowy, który m.in ułatwia trawienie oraz pozbycie się toksyn z organizmu,

  2. aloesowy - usprawnia pracę jelit i przyśpiesza przemianę materii,

  3. tymiankowy - wykazuje działanie przeciwzapalne i działania wykrztuśnie.

Wygląd i smak

Ziołomiód to produkt o charakterystycznym smaku i zapachu. Warto mieć na uwadze, że każdy ziołomiód jest inny i zarówno jego smak, jak i wygląd zależy od konkretnego gatunku i składu. To jak wygląda i smakuje, zależy w dużej mierze od składu pożywki podawanej pszczołom przez pszczelarza. Jednak należy zaznaczyć, że ziołomiody zwykle są bardziej ciemne i gęstsze niż zwykły miód. Co do smaku, mogą mieć charakterystyczny, ziołowy posmak oraz aromat.

Powiązane artykuły

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne

Pokrzywa zwyczajna znajduje wiele zastosowań w medycynie naturalnej. Do celów leczniczych najczęściej wykorzystuje się jej liście, zbierane przed kwitnieniem oraz korzenie, które wykopuje się wczes...

2 października 2019 /
IS
Czytaj więcej

Czystek - właściwości lecznicze i zastosowanie

Czystek znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej, choć opinie dotyczące jego właściwości zdrowotnych są podzielone. Herbata z czystka jest skuteczna w walce z wieloma chorobami i ma dobroczynny...

24 maja 2019 /
IS
Czytaj więcej

Jakie zioła stosować w codziennej diecie?

Źródło życia drzemie w naturze. Dlatego właśnie na co dzień powinniśmy jeść dużo warzyw, pić naturalne soki i wspomagać się ziołami. Te, poza walorami smakowymi, mają pozytywny wpływ na nasze zdrow...

23 maja 2019 /
MP
Czytaj więcej