Artykuł

Olej konopny w kosmetykach - czy to bezpieczne?

Olej konopny w kosmetykach - czy to bezpieczne?

Status konopii jest dość kontrowersyjny w Polsce i na świecie. Tymczasem coraz popularniejsze stają się kosmetyki na bazie oleju konopnego. Czy jest on bezpieczny dla naszego zdrowia?

Bez obaw - ekstrakty z konopii obecne w kosmetykach nie zawierają w sobie substancji narkotycznych. Pozyskiwane są bowiem z konopii siewnej. Ta przez długi czas była wykorzystywana w innych produktach, zanim trafiła do kosmetyków. Tworzono m.in. mydła, lakiery i farby.

Niezwykły skład oleju z konopii

Kluczowym składnikiem stosowanego w kosmetykach oleju z konopii siewnej jest Kannabidiol (CBD). Jest to substancja chemiczna, która składa się prawie wyłącznie z nienasyconych kwasów tłuszczowych, których proporcje wynoszą 1:3, gdzie pierwsze to kwas omega-3, a drugi omega-6. Kannabidiol jest też bogaty w duże ilości witamin (A, B2, B3, B6, C, D i E) i minerałów (wapń, magnez, żelazo, siarka, cynk, fosfor), przeciwutleniaczy, aminokwasów i protein.

Jak działa olej konopny?

Jeśli masz skórę problematyczną, Twoja cera jest tłusta i ma tendencję do zmian trądzikowych, spodoba Ci się formuła oleju z konopii. Jest on w formie “suchego” olejku, który nie zostawia po sobie nieprzyjemnego, oleistego filmu. Ma właściwości regenerujące, antyoksydacyjne i antyseptyczne. Olej z konopii siewnej działa również na naszą skórę silnie nawilżająco i antystarzeniowo (za sprawą kwasów tłuszczowych, które poprawiają elastyczność naskórka).

Kto i kiedy powinien stosować olej z konopii?

Osoby o przesuszonej skórze będą z pewnością zadowolone z efektów używania kosmetyków z olejem konopnym w składzie. Olej z konopii jest dość uniwersalny, ponieważ osoby o tłustej cerze także mogą z niego korzystać - reguluje on bowiem pracę gruczołów łojowych. Cenną właściwością tego specyfiku jest też zmniejszenie widoczności przebarwień. Kosmetyków z konopii siewnej można używać nie tylko do skóry twarzy, ale i do pielęgnacji włosów i paznokci.

Najsilniejsze działanie składników zawartych w oleju konopnym otrzymamy, gdy będziemy używali takiego, który jest tłoczony na zimno. Olej pozyskiwany w taki sposób nie traci bowiem tylu cennych składników. Można go spokojnie aplikować bezpośrednio na skórę. Innym wyjściem są też gotowe kosmetyki, które w swoim składzie mają ekstrakt z konopii siewnej.

Komentarze (0)

ZOSTAW KOMENTARZ