Artykuł

Które suplementy i odżywki warto stosować?

Które suplementy i odżywki warto stosować?

Na rynku mamy bardzo bogaty wybór suplementów diety. Czy stosowanie ich wszystkich jest konieczne? Sprawdź, które rodzaje suplementów są polecane dla każdy oraz, które z nich warto wybrać, by Twoje treningi dawały lepszy efekt.

Kreatyna - najskuteczniejszy suplement diety

Kreatyna jest uważana za najskuteczniejszy suplement diety. Przyczynia się ona do zwiększenia energii i wspomaga organizm podczas treningów siłowych, które możemy wówczas wykonywać z większą intensywnością. Kreatyna poprawia syntezę białek w organizmie i zwiększa objętość komórek mięśniowych. Kreatynę możemy odnaleźć w żywności, jednak nie jest to łatwe zadanie. Występuje ona jedynie w śladowych ilościach, dlatego ciężko dostarczyć jej odpowiednią ilość do organizmu. Jeśli ćwiczysz siłowo i zależy Ci na widocznych efektach, powinieneś umieścić ten suplement diety w swoim "jadłospisie".

Białko serwatkowe - właściwości i korzyści

Najczęściej kupowanym suplementem na świecie jest białko serwatkowe. Odżywka białkowa jest pełnowartościowym źródłem białka, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy i stanowi wspaniałe uzupełnienie diety. Sposób spożywania białka jest zależny od indywidualnych potrzeb - w zależności od niedoboru białka w diecie zażywa się je do posiłku lub pomiędzy posiłkami. Jeśli w Twojej diecie znajduje się odpowiednia ilość białka, stosowanie odżywki białkowej nie jest konieczne. Należy zachować umiar, dlatego nie można przesadzić z ilością tego mikroskładnika w organizmie. Osoba, która regularnie ćwiczy na siłowni, potrzebuje ok. 2-2.5 białka na kilogram masy ciała.

Niezbędne witaminy i minerały

Warto pamiętać, że witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osoby aktywne fizycznie powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Jeśli prowadzisz aktywny styl życia, Twój organizm ma wyższe wymagania co do podaży witamin i minerałów, niż w przypadku osób preferujących siedzący tryb. Ich niedobór może przyczynić się do mniejszej wydajności, a także do spowolnienia wzrostu mięśni. Ich główną funkcją jest zwiększenie odporności, poprawa stanu zdrowia, przyspieszenie regeneracji organizmu oraz zapobieganie skurczom mięśni.

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 przyspieszają metabolizm oraz stymulują proces termo-genez. Polega on na produkcji ciepła, wykorzystując nagromadzony tłuszcz. Regularne przyjmowanie kwasów tłuszczowych przyczynia się do pozyskania większej ilości cukrów z węglowodanów, które spożyliśmy. Ponadto ten suplement diety pozwala przechowywać je w komórkach w postaci glikogenu. Wspiera on również krążenie krwi i umożliwia transport składników odżywczych. Dostarczanie kwasów Omega-3 w odpowiednich ilościach może przynieść wiele korzyści podczas budowania masy ciała lub redukcji tkanki tłuszczowej.

Komentarze (0)

ZOSTAW KOMENTARZ