Szukaj
Kalendarz
  Maj 2018
  P W Ś C P S N
  « Lis    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
Operacje plastyczne
  Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

  Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Młodość

Prywatnie czy państwowo

W Polsce działanie służby zdrowia jest specyficzne, obarczone wieloma problemami i w powszechnym mniemaniu przeciętnego pacjenta lepiej iść do lekarza prywatnie bo wtedy jest szybciej i lepiej. O ile fakt przyspieszenia wizyty jest bezsporny, bo w państwowych placówkach do neurologa czy endokrynologa czekamy nawet 3-4 miesiące, nie mówiąc już o zabiegach na które czeka się nawet kilka lat, o tyle kwestia jakości usług zależy od wielu czynników. Lekarz który nie jest profesjonalistą w szpitalu czy państwowej przychodni ma wątpliwe szanse bycia profesjonalistą w prowadzeniu prywatnej praktyki. Niewątpliwą zaleta prywatnych wizyt jest dłuższy czas przeznaczony dla pacjenta, większe zainteresowanie wobec jego problemu, bo skoro pacjent płaci to i wymaga. Ale od każdej reguły są wyjątki i także wśród prywatnych lekarzy znajdziemy takich do których już nigdy nie pójdziemy bo są aroganccy, „naciągają nas tylko na pieniądze”, bagatelizują problem, nie zlecają badań dodatkowych lub źle leczą. Czasem zdarza się, że w państwowej placówce znajdujemy lekarza, który przerasta nasze oczekiwania, jest w pełni profesjonalny, a do tego życzliwy i uprzejmy, a za wizytę nic nie płacimy i nawet czas oczekiwania jest krótki. Dlatego warto czasem dłużej szukać i znaleźć dobrego lekarza niekoniecznie za duże pieniądze.

Lekarz idealny

Poszukiwanie dobrego lekarza któremu jest się w stanie zaufać po miesiącach wizyt u lekarzy którym wiele jeszcze brakuje do profesjonalizmu i szacunku dla pacjenta jest zajęciem trudnym i wiele osób jest zniechęconych i ostatecznie zamiast podjąć leczenie zupełnie z niego rezygnuje. Dobry lekarz powinien przede wszystkim okazywać pacjentowi szacunek iż zainteresowanie, nie chodzi tu o sympatie bo lekarz nie musi być miły ale ma być uprzejmy, konkretny, fachowy, udzielać wyczerpujących odpowiedzi, nie traktować pytań jako głupich. Dobry lekarz to na pewno dobry fachowiec z doświadczeniem, który najpierw szuka przyczyn, bada pacjenta, kieruje na inne badania a dopiero potem stawia diagnozę i zapisuje leczenie. A na co dzień przecież często najpierw dostajemy leki a potem są badania, albo ich w ogóle nie ma. O dobrego lekarza chcemy wracać bo wiemy, że nam pomoże. Taka osoba nie może nas odstraszać, zwłaszcza jeśli problem zdrowotny jest poważny. Idealnemu lekarzowi jesteśmy w stanie powiedzieć wszystko i nie ukrywamy przed nim nawet wstydliwych sekretów które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie i leczenie.

Specjaliści

Specjalizacja wśród lekarzy to konieczność bo przecież jeden lekarz nie, może leczyć wszystkiego. Z tego powodu nawet wśród jednej dziedziny np. chirurgii mamy lekarzy specjalizujących się w zupełnie innych badaniach, zabiegach i sposobach leczenia. Wąska specjalizacja umożliwia lekarzowi dogłębne poznanie problemu, skoncentrowanie się na jednym schorzeniu, na szukaniu sposobów jego leczenia. Są jednak tez lekarze o kilku specjalizacjach, powiązanych ze sobą bo wtedy taki lekarz ma szersze spojrzenie na chorobę, szuka wielu przyczyn a nie z góry zakłada, że to i to jest powodem dolegliwości. Jak widać i jeden stan i drugi mają swoje plusy i minusy. Zanim jednak trafia się do specjalisty przechodzimy przez lekarza ogólnego, rodzinnego który wstępnie analizuje nasz przypadek i kieruje do odpowiedniej poradni. I tak z kolanami trafimy do ortopedy lub chirurga o rozszerzonej specjalizacji, z problemami skórnymi do dermatologa, z oczami do okulisty, z bólami głowy do neurologa itd. W niektórych chorobach, np. w bólu głowy jest potrzebna nie tylko u neurologa, ale warto tez wybrać się do okulisty i endokrynologa bo tak ogólne dolegliwości mają często skomplikowane i ukryte podłoże, warto więc wykluczyć wszystkie przyczyny zanim podejmie się leczenie.

Medycyna

Studia medyczne to studia dla wybrańców, którzy chcą 6 lat poświecić na naukę i to niezbyt łatwych rzeczy, np. wszystkich kości w ciele człowieka i innych wielu szczegółów i nazw nie tylko po polsku ale i po łacinie. By dostać się na medycynę trzeba być dobrze przygotowanym z biologii, ale nie tylko w zakresie podstawowym ale tez z genetyki, z chemii ale i dobrzy matematycy tez się przydadzą. Studia to wiele zajęć teoretycznych i praktycznych, praktyki w szpitalach, przychodniach, wizyty w prosektorium, praca w laboratoriach, doskonalenie swoich umiejętności w wybranej specjalizacji. Ukończenie studiów i obrona dyplomu to jednak nie wszystko, trzeba zdać egzamin końcowy i dostać się na staż, by wyrobić sobie opinię, nabrać praktyki i szukać dla siebie miejsca w jakimś szpitalu czy przychodni. Największa zaleta lekarza jaka może on mieć to doświadczenie ale tez zapał do ratowania ludzi. Prywatny lekarz to dopiero kolejny etap w karierze medycznej osiągnięty gdy już ma się ustabilizowana pozycje zawodową.