Szukaj
Kalendarz
  Maj 2018
  P W Ś C P S N
  « Lis    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
Operacje plastyczne
  Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

  Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

medycyna

Czy medycyna to wciąż prestiżowy kierunek?

W Polsce pojęcie prestiżowych studiów z roku na rok staje się coraz węższe, ponieważ wiele zawodów do tej pory prestiżowych (wymagających wieloletniego kształcenia się i zamkniętych dla osób spoza branży) zostaje „uwolnionych” (staje się zawodami ogólnodostępnymi). Oznacza to, że pracować może w nich każdy, jeśli tylko zostanie zatrudniony i nie musi posiadać żadnych studiów w tym kierunku ani tym bardziej profesjonalnych uprawnień. Są jednak zawody prestiżowe, które tego prestiżu z pewnością nie stracą przed długi czas i których pracownicy zawsze będą szanowali przez ogół społeczeństwa. Do takich zawodów należą zdecydowanie lekarze i pielęgniarki, czyli zawody bezpośrednio związane z branżą medyczną.
Prestiż tego kierunku jest związany przede wszystkim z odpowiedzialnością, jaką biorą na siebie lekarze – odpowiedzialnością już nie tylko za zdrowie, ale często za życie swoich pacjentów. I nie ma się co dziwić – wiedza każdego wykwalifikowanego lekarza powinna być wystarczająca do tego, aby nie zaszkodzić leczonym ludziom i jednocześnie na tyle obszerna, aby móc prawidłowo ocenić stan ich zdrowia oraz zdiagnozować chorobę. Medycyna jest kierunkiem studiów o wyjątkowej specyfice – trwa 6 lub 5 lat w zależności od tego, czy wliczane są w ich tryb praktyki, przy czym tok jej nauczania jest niesamowicie skomplikowany. Również poziom trudności należy do jednego z najwyższych, jeśli nie najwyższego, z jakim mamy do czynienia na publicznych studiach wyższych. Często od studentów wymaga się wiedzy niemożliwej, zmuszając ich tym samym do wyjątkowej mobilizacji i większego przyłożenia się do nauki. To bardzo ważne, aby przyszli lekarze już na starcie posiadali dokładną wiedzę anatomiczną, ponieważ właśnie na tym bazuje późniejsza nauka właściwej medycyny, już z konkretnym podziałem na różne działy – neurologię, kardiologię, geriatrię etc. Prestiż studiów medycznych wydaje się więc całkowicie niezagrożony – przynajmniej w takiej formie, jaką znamy obecnie – zwłaszcza jeśli nadal będzie to kierunek zamknięty i dostępny wyłącznie dla nielicznych.

Nowe trendy w medycynie

Na szczęście już dawno minęły czasy, w których schorzenia leczono u znachorów, a medycyną zajmowały się zwykle najstarsze w wiosce kobiety, zwane później – zresztą całkowicie niesłusznie – czarownicami. Dzisiaj wystarczy zadzwonić do rejestracji przychodni czy gabinetu lekarskiego, umówić się na wizytę i po prostu na nią przyjść, aby uzyskać kompetentne informacje na temat naszego stanu zdrowia. A także aby dostać poradę co do tego, jak się wyleczyć z jakichś uporczywych dolegliwości, które zaczęły nas ostatnio nękać.
Jednak rozwój medycyny nie wiąże się jedynie z całkowitym odejście od znachorskiego leczenia na rzecz profesjonalnej medycyny praktykowanej w szpitalach i w przychodniach przez wykwalifikowanych lekarzy. Jej rozwój trwa cały czas, głównie w dziedzinie chirurgii, gdzie stosowane są już mikro kamery służące do wewnętrznych, nieinwazyjnych badań. Można go zaobserwować również z dziedzinie neurologii, gdzie wykorzystywane są z kolei bardzo specyficzne leki tworzone na bazie ludzkich tkanek – oczywiście zdobytych w sposób całkowicie legalny i w pełni etycznych. Inną kwestią jest zdefiniowanie współczesnych trendów w medycynie, w której coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne roboty wykonujące większość pracy za lekarzy. Dzięki temu znacznie spada ryzyko popełnienia lekarskiego błędu, a wiele zabiegów wykonywanych do tej pory w formie operacyjnej zamienia się w nieinwazyjne zabiegi, po których pacjent już następnego dnia może wyjść do domu. Medycyna rozwija się również w kwestiach medycyny estetycznej (przeszczepy skóry, polepszanie wyglądu, wygładzanie zmarszczek, powiększanie biustu); medycyny naturalnej (zastąpienie farmaceutyków bezpieczniejszymi mieszankami ziołowymi); czy medycyny onkologicznej (poszukiwanie lekarstwa na raka). Jednak najbardziej oczekiwanym na całym świecie punktem rozwój współczesnej medycyny jest przede wszystkim chwila, w której naukowcy i lekarze ogłoszą odkrycie skutecznego lekarstwa na AIDS lub przynajmniej opracowanie szczepionki, która chroniłaby przez tą śmiertelną chorobą.

Medycyna – nauka ratująca życie

Jest wiele zawodów uznawanych przez społeczeństwo za takie, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na ludzie życie i zdrowie. Wśród nich można wymienić przede wszystkim te sztandarowe – policjant, strażak czy lekarz. I to właśnie lekarze mają w tym wszystkim największy wpływ na nasze zdrowie, od nich również często zależy fakt, że chora osoba wyzdrowieje, a nawet czy będzie miała szansę na przeżycie. Z tego powodu, aby zostać lekarzem nie wystarczy skończyć kilkuletnich studiów i odbyć praktyk. Konieczne jest jeszcze zdanie bardzo trudnego egzaminu oraz etapu próbnego, trwającego – w zależności od wybranej przez studenta specjalizacji – od dwóch do czterech lat.
Nic więc dziwnego, że to właśnie medycyna uważana jest za typową naukę ratującą życie, ponieważ nawet niewykształcona medycznie osoba może uratować komuś życie i zdrowie, jeśli np. przejdzie wcześniej kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i wykorzysta go w praktyce. Jednak medycyna nie ogranicza się wyłącznie do szpitali, przychodni i przypadkowych aktów pomocy udzielanych np. słabnącemu na ulicy człowiekowi. Coraz częściej praktykowana jest ona w gabinetach prywatnych, gdzie lekarze przyjmują swoich pacjentów odpłatnie, udzielając im jednak medycznych porad i zlecając badania poza oficjalną kolejką obowiązującą w publicznym NFZ. Tutaj warto od razu zwrócić uwagę na fakt, jak negatywnie jest ta instytucja odbierana nie tylko przez samych lekarzy, ale również i pacjentów, którzy muszą niekiedy kilka lat czekać w kolejce na zabieg czy chociażby bardzo ważne, ale drogie badanie. Idąc do lekarza prywatnie unika się tych kolejek, chociaż oczywiście wiąże się to jednocześnie z koniecznością zapłacenia za zabiegi, wizytę i badania z własnej kieszeni, na co niestety nie każdego stać. Często dochodzi więc do paradoksalnych sytuacji, w której lekarz ma związane ręce i nie może udzielić pacjentowi stosownej pomocy, ponieważ skończył mu się kontrakt z NFZ lub wykorzystał już przydzielony limit punktów. Chociaż więc medycyna ma ratować życie, często jest bezradna wobec biurokratycznych przepisów.

Najlepsi psycholodzy

Najlepsi psycholodzy są najczęściej oblegani przez liczne grono pacjentów. Nie zawsze choć często, musimy czekać długo na wizytę. Prywatnie przyjmują psycholodzy, którzy się zazwyczaj sprawdzili, którzy mają w zakresie naukowym, już większe doświadczenie, i wiedza ze mogą pomóc za dodatkowe pieniądze. Niestety jak w każdej dziedzinie, specjalista od danych spraw, jest ceniony, i nie żal wydać na niego pieniędzy, jeśli wiemy, że rzeczywiście jest dobry w tym, co robi. Osobiście uważam, że dobrych, z prawdziwego zdarzenia specjalistów jest za mało. Psycholog Szczecin jednak należy to grupy tych psychologów, którzy potrafią pomóc, i sprawić że nasze życie się odmieni. Nigdy nie należy się poddawać, jeżeli Szczecin jest miastem daleko położonym od naszego miejsca zamieszkania, to równie dobrze możemy zacząć korzystać z usług psychologa, który pracuje bliżej nas.

Psycholog Toruń również może sprawić, ze nasze troski, problemy zdrowotne, stres, leki, panika, żal, smutek, będą od tej pory mniej natężone, i z pewnością dadzą normalnie funkcjonować. Pomoc psychologiczna jest dostępna w każdym mieście, spośród wielu specjalistów, znajdziemy z pewnością takiego, który szybciej odczytuje problemy pacjentów, i wie jak im skutecznie pomóc, tak aby już nie mieli powodu powracać do gabinetu. Jest to trochę brutalne stwierdzenie, ale z pewnością każdy marzy o tym, aby jego problemy zniknęły raz na zawsze. Aby nieustająca obawa o przyszłość, o życie, o jutro zakończyła się pomyślnie, innym spojrzeniem na rzeczywistość. Psycholodzy są dodatkowym ratunkiem, w sytuacjach, kiedy nie potrzebujemy leczenia farmakologicznego, lub zażywamy leki przypisane przez lekarza psychiatrę. Bardzo często choć nie zawsze leki psychotropowe pomagają się wyleczyć, czasami pomoc psychologa uzupełnia cały proces terapii, a czasami same leki sprawiają, ze pacjenci po kilku miesiącach lub tygodniach zaczynają czuć poprawę. Jednak żeby się przekonać co będzie bardziej skutkowało, i czy rzeczywiście leki są nam potrzebne, musimy się wybrać do specjalisty.