Szukaj
Kalendarz
  Maj 2018
  P W Ś C P S N
  « Lis    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
Operacje plastyczne
  Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

  Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Kosmetyki

Prywatnie czy państwowo

W Polsce działanie służby zdrowia jest specyficzne, obarczone wieloma problemami i w powszechnym mniemaniu przeciętnego pacjenta lepiej iść do lekarza prywatnie bo wtedy jest szybciej i lepiej. O ile fakt przyspieszenia wizyty jest bezsporny, bo w państwowych placówkach do neurologa czy endokrynologa czekamy nawet 3-4 miesiące, nie mówiąc już o zabiegach na które czeka się nawet kilka lat, o tyle kwestia jakości usług zależy od wielu czynników. Lekarz który nie jest profesjonalistą w szpitalu czy państwowej przychodni ma wątpliwe szanse bycia profesjonalistą w prowadzeniu prywatnej praktyki. Niewątpliwą zaleta prywatnych wizyt jest dłuższy czas przeznaczony dla pacjenta, większe zainteresowanie wobec jego problemu, bo skoro pacjent płaci to i wymaga. Ale od każdej reguły są wyjątki i także wśród prywatnych lekarzy znajdziemy takich do których już nigdy nie pójdziemy bo są aroganccy, „naciągają nas tylko na pieniądze”, bagatelizują problem, nie zlecają badań dodatkowych lub źle leczą. Czasem zdarza się, że w państwowej placówce znajdujemy lekarza, który przerasta nasze oczekiwania, jest w pełni profesjonalny, a do tego życzliwy i uprzejmy, a za wizytę nic nie płacimy i nawet czas oczekiwania jest krótki. Dlatego warto czasem dłużej szukać i znaleźć dobrego lekarza niekoniecznie za duże pieniądze.

Wstydliwy problem

Istnieją dziedziny, w których problemy zdrowotne są dla większości ludzi wstydliwe. Oczywiście dla lekarzy nie ma tematów wstydliwych czy krępujących ale dla przeciętnego człowieka tego typu dolegliwość powoduje odwlekanie wizyty u lekarza, próbowanie różnych domowych sposobów pozbycia się choroby, a nawet zupełna rezygnację z pójścia do lekarza bo wstyd jest nie przełamania. Dla wielu kobiet, wydawałoby się młodych i wykształconych sama wizyta u ginekologa jest tak krępująca ze idą dopiero jak już naprawdę musza, najczęściej w ciąży. Ale znane są przypadki kobiet które nawet w ciąży nie pójdą do lekarza bo to wstyd. Mężczyźni nie są pod tym względem lepsi i przy problemach z prostata tez odwlekają wizytę w nieskończoność, udają że wszystko jest ok. Tak zwani wstydliwi lekarze to proktolog, ginekolog, ale także psycholog i psychiatra. W amerykańskim społeczeństwie wizyty u psychologa czy terapeuty nie są powodem do wstydu, zażenowania bo są czymś normalnym. Jeśli ktoś nie radzi sobie z problemami to czemu miałby nie skorzystać z pomocy. Ale w Polsce to temat tabu, jak ktoś idzie do psychologa to w powszechnym mniemaniu naprawdę musi już być wariatem. Przy takich zahamowaniach nie należy się dziwić że tak wielu ludzi jest chorych i się nie leczy.

Medycyna

Studia medyczne to studia dla wybrańców, którzy chcą 6 lat poświecić na naukę i to niezbyt łatwych rzeczy, np. wszystkich kości w ciele człowieka i innych wielu szczegółów i nazw nie tylko po polsku ale i po łacinie. By dostać się na medycynę trzeba być dobrze przygotowanym z biologii, ale nie tylko w zakresie podstawowym ale tez z genetyki, z chemii ale i dobrzy matematycy tez się przydadzą. Studia to wiele zajęć teoretycznych i praktycznych, praktyki w szpitalach, przychodniach, wizyty w prosektorium, praca w laboratoriach, doskonalenie swoich umiejętności w wybranej specjalizacji. Ukończenie studiów i obrona dyplomu to jednak nie wszystko, trzeba zdać egzamin końcowy i dostać się na staż, by wyrobić sobie opinię, nabrać praktyki i szukać dla siebie miejsca w jakimś szpitalu czy przychodni. Największa zaleta lekarza jaka może on mieć to doświadczenie ale tez zapał do ratowania ludzi. Prywatny lekarz to dopiero kolejny etap w karierze medycznej osiągnięty gdy już ma się ustabilizowana pozycje zawodową.