Szukaj
Kalendarz
  Maj 2019
  P W Ś C P S N
  « Lis    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
Operacje plastyczne
  Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

  Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Prywatnie czy państwowo

W Polsce działanie służby zdrowia jest specyficzne, obarczone wieloma problemami i w powszechnym mniemaniu przeciętnego pacjenta lepiej iść do lekarza prywatnie bo wtedy jest szybciej i lepiej. O ile fakt przyspieszenia wizyty jest bezsporny, bo w państwowych placówkach do neurologa czy endokrynologa czekamy nawet 3-4 miesiące, nie mówiąc już o zabiegach na które czeka się nawet kilka lat, o tyle kwestia jakości usług zależy od wielu czynników. Lekarz który nie jest profesjonalistą w szpitalu czy państwowej przychodni ma wątpliwe szanse bycia profesjonalistą w prowadzeniu prywatnej praktyki. Niewątpliwą zaleta prywatnych wizyt jest dłuższy czas przeznaczony dla pacjenta, większe zainteresowanie wobec jego problemu, bo skoro pacjent płaci to i wymaga. Ale od każdej reguły są wyjątki i także wśród prywatnych lekarzy znajdziemy takich do których już nigdy nie pójdziemy bo są aroganccy, „naciągają nas tylko na pieniądze”, bagatelizują problem, nie zlecają badań dodatkowych lub źle leczą. Czasem zdarza się, że w państwowej placówce znajdujemy lekarza, który przerasta nasze oczekiwania, jest w pełni profesjonalny, a do tego życzliwy i uprzejmy, a za wizytę nic nie płacimy i nawet czas oczekiwania jest krótki. Dlatego warto czasem dłużej szukać i znaleźć dobrego lekarza niekoniecznie za duże pieniądze.