Szukaj
Kalendarz
  Maj 2019
  P W Ś C P S N
  « Lis    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
Operacje plastyczne
  Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

  Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Jak leczy się nowotwory?

Leczenie raka może odbywać się za pomocą trzech dróg: chemioterapia, operacja czyli wycięcie guza przy wycięciu tkanek sąsiadujących z guzem, co łączy się z czasowym okaleczeniem pacjenta. Jest też radioterapia, która jest metodą radykalną. Leczy się pacjenta naświetlaniem go promieniami radu, Roentgena, gamma, a także kobaltu i innych. Są to szkodliwe promienie, na które na przykład zmarła Maria Curie – Skłodowska. Jednakże taka forma terapii często ratuje życie pacjenta. Wybiera się dawkę promieniowania oraz pole, na jakie działa się promieniami x. Radioterapia niszczy całkowicie guz w człowieku, ale jednocześnie niszczy niestety organizm człowieka, przyczynia się do skrócenia życia, ale na pewno nie tak bardzo jak zachowania raka bez leczenia, dlatego pacjenci często zgadzają się na leczenie za pomocą promieniowania. Radioterapia ma zdolność niszczenia guza w jego sąsiedztwie, dlatego też nadaje się do leczenia guzów złośliwych, które dają przerzuty do sąsiednich tkanek w organizmie. Chemioterapia, która ma zabić raka powoduje bardzo często szereg powikłań, do których zaliczają się w dużej mierze kolejne nowotwory na nowo odradzające się po chemioterapii. Jest to między innymi rak szyjki macicy oraz białaczka, czy mięsak Kaposiego. Są to trzy występujące najczęściej po chemioterapii nowe nowotwory.

Dzieje się tak dlatego, że cytostatyki poddawane podczas chemioterapii działają głownie na szpik kostny, który produkuje białe krwinki. Brak białych krwinek może być powodem pojawiającej się białaczki oraz różnych infekcji dróg rodnych u kobiety, jak wiemy wszelkie infekcje kobiecych narządów rodnych mogą powodować później nowotwory. Inne powikłania, równie groźne, to trwałe i utrzymujące się do końca życia uszkodzenie nerek, zwłóknienie płuc, czy też uszkodzenie serca. Leczenie takich przypadłości jest już bardzo ograniczone i zachowuje się do końca życia, jednak nie ma innego sposobu niekiedy na wyleczenie raka niż stosowanie leków, które doprowadzają do takich powikłań.