Szukaj
Kalendarz
Operacje plastyczne
    Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

    Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Miesięczne wpisy: Październik 2016

Białko w pożywieniu

Pewna liczba lekarzy dietetyków żąda wysokich ilości białka w pożywieniu. Inni uważają to za wybitnie szkodliwe. Przypomnę tu, że niektórzy gerontolodzy główną przyczynę starzenia się upatrują w przyjmowaniu zbyt wielkich ilości pokarmów, zwłaszcza białkowych, co staje się źródłem samozatrucia ustroju. Pewną wskazówkę daje nam tu sama natura — w mleku kobiecym tylko ok. 7% ogólnej wartości kalorycznej przypada na białko, podczas gdy w przeciętnym odżywianiu człowieka dorosłego aż 10—15, a nawet do 20% kalorii jest reprezentowane przez białko. Fakty te dają do myślenia — przecież niemowlęctwo, to okres najintensywniejszej rozbudowy organizmu ludzkiego. Z drugiej strony uwzględnić trzeba, że działanie gruczołów dokrewnych, przemiana materii i tryb życia są inne u niemowlęcia niż u człowieka dorosłego. Jak widać, sprawa „optymalnego” zaopatrzenia białkowego ma różne aspekty i wymaga dalszych badań. Niełatwo tu ustalać normy. Przy obecnym stanie wiedzy zgodzono się w drodze pewnego kompromisu, że średni dobowy dowóz białka w pożywieniu powinien wynosić 1 g na 1 kg wagi ciała, a więc człowiek ważący 60 kg musi otrzymać 60 gramów białka na dobę. W tym połowa przynajmniej, czyli 30 gramów, powinno być pochodzenia zwierzęcego, a połowę może stanowić białko roślinne.

Prestiżowy chirurg

Chirurg ma prestiż i brzmi dumniej jednak kolejnym bardzo popularny i potrzebnym ludziom kierunkiem jest również chirurg stomatolog gdańsk. Chirurgiczne usuwanie zęba to zadanie dość trudne i każdy kto miał z tym styczność doskonale wie jak nieprzyjemny to zabieg, trzeba jednak przyznać że coraz popularniejsza jest chirurgia laserowa. Z drugiej strony jest internista, który musi mieć bardzo dużą wiedzę. To właśnie internista Warszawa po długoletnich stażach i praktykach jest wstanie pomagać ludziom bardzo szybko i trafnie diagnozować ich liczne przypadłości. Jest bardzo ważne, by taki lekarz internista wybierał swój zawód z całkowitego i pełnego powołania oraz angażował się w leczenie pacjentów całym sercem i rozumem. Jeśli w trakcie jakiegoś poważnego wypadku narządy wewnętrzne ulegną jakiemuś uszkodzeniu, to internista może asystować chirurgowi, bywa że ludzie zgłaszają się z uśpionymi chorobami w sowim ciele – wtedy lekarz internista staje na straży takich pacjentów i pomaga im jak tylko potrafi najlepiej.

Teoria dietetyczna

Panującą w nauce XIX wieku teorię dietetyczną można określić jako kaloryczno-białkową. Precz z balastem! Precz z drapiącymi łuskami!” Precz z surowiznami! Rozwijająca się właśnie bakteriologia szerzyła w świecie strach przed zarazkami. Długotrwałe gotowanie niszczy bakterie, broni przed zakażeniem. Pokarmy powinny być długo gotowane, jak najbardziej oczyszczone i delikatne. Czysty rafinowany cukier, jak najbielsza mąka, łuszczony, biały ryż — oto produkty godne cywilizowanego człowieka. Rozwijający się przemysł pozwolił uzyskiwać je na wielką skalę, wypuszczać na rynki świata i wprowadzać te zdobycze cywilizacji do krajów dotychczas „zacofanych”. Podobne „dobrodziejstwo” wyświadczono i Wyspom Hawajskim, jak również i wielu innym krajom. Ale katastrofa na miarę „kosmiczną” wydarzyła się w Azji wschodniej, głównie w Japonii, która w końcu XIX wieku na gwałt przyjmowała europejską kulturę. Gdzie tylko budowano nowe linie kolejowe, wędrowała wzdłuż nich straszliwa epidemia tajemniczej, nigdy jeszcze nie widzianej „wielkiej choroby”: beri-beri. Setki tysięcy chorych, bardzo często całe rodziny i domy, całe wsie i miasteczka, zapadały na postępujące osłabienie wśród silnych nerwobólów, ogromnych obrzęków i niewydolności krążenia, doprowadzającej do zgonu. Uczeni całego świata poszukiwali zarazków tej zagadkowej epidemii — bezskutecznie.

Migreny

image Angielski lekarz Haig cierpiał od wielu lat na bardzo silne bóle głowy, na które nie pomagały żadne leki. Bóle te ustąpiły bezpowrotnie po przejściu na dietę ściśle jarską. Haig doszedł do wniosku, że przyczyną jego choroby było nagromadzenie w ustroju kwasu moczowego, pochodzącego z pokarmów mięsnych, i zajął się badaniem przemiany tej substancji w ustroju. Kwas moczowy należy do tzw. związków purynowych, zawartych obficie w jądrach komórek zwierzęcych, zwłaszcza w nerkach, wątrobie, mózgu, jelitach i mięśniach. Do związków purynowych należą również teina, kofeina, teofilina, eufilina i teobromina. Jeśli dowóz puryn z pokarmem przewyższa możliwości ich wydalenia z moczem, związki te odkładają się w postaci moczanów w różnych tkankach, powodując silne bóle mięśni i stawów, migreny, nerwobóle i inne objawy — stan taki nazywamy artretyzmem. Artretyzm wymaga wykluczenia z diety mięsa, ryb, rosołów. Co do najwłaściwszej ilości białka w diecie spór dotychczas nie został rozstrzygnięty i chyba nigdy rozstrzygnięty nie będzie, a to dlatego, że zapotrzebowanie człowieka na białko podlega znacznym wahaniom indywidualnym, zależnie od stanu zdrowia, płci, wieku, wzrostu, temperatury otoczenia, trybu życia i rodzaju pracy, a nawet od konstytucji osobniczej. Człowiek ciężko pracujący fizycznie musi otrzymywać większe ilości pokarmów białkowych. Również w zimie potrzebujemy białka więcej niż w lecie, gdyż białko pobudzając przemianę materii „rozgrzewa nas”. Dzieci i młodzież potrzebują więcej białka, gdyż służy im ono do rozbudowy organizmu. U dorosłych zapotrzebowanie białkowe wzmaga się przy chorobach wyniszczających, po utracie krwi, w stanach przewlekłego głodu oraz przy rekonwalescencji, gdy trzeba odbudowywać organizm po ciężkiej chorobie.

Specjalizacja lekarska – internista

image Młodzi studenci medycyny już na początku swoich studiów myślą na pewno o tym, w czym by mogli się specjalizować po ukończeniu studiów. Studia medyczne są bardzo długie oraz czasochłonne. Często niektórzy z nich rezygnują, ponieważ nie mogą sobie poradzić ogromem materiału oraz presją społeczna. Niekiedy dzieje się to nawet w trosce o późniejszych pacjentów, ponieważ taki niespełniony i sfrustrowany lekarz mógłby tylko zaszkodzić sowim pacjentom. Należy więc przeciwdziałać temu, by nie szkodzić, a tylko skupiać się na pomaganiu. Wtedy na pewno nasza medycyna będzie się lepiej rozwijała, a ludzie będą zdrowsi. Największym powodzeniem wśród młodych adeptów medycyny cieszyć się rzecz jasna chirurgia. Operacje chirurgiczne to coś w medycynie specjalnego, to elita lekarska, wyobraźcie sobie jak pracuje chirurg stomatolog Warszawa lub chirurg stomatolog Kraków, który wycina kawałek szczeki żeby przenieść ją w inne miejsce, często w takiej sytuacji przechodzą po plecach ciarki a on musi to wytrzymać ze spokojem.