Szukaj
Kalendarz
  Luty 2016
  P W Ś C P S N
  « Sty   Mar »
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  29  
Operacje plastyczne
  Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

  Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Miesięczne wpisy: Luty 2016

Położnik

Oprócz tego kobieta nie będzie musiała słuchać poleceń lekarza i rodzić w takiej pozycji, w jakiej będzie jej najwygodniej. Kobieta nie będzie jednak sama, pomagać jej będzie położna, która jest wyspecjalizowana w opiece nad kobietami w ciąży i samym porodem oraz ewentualnie partner życiowy partnerki, a ojciec dziecka. Położnictwo jest dostępne dla każdego, wystarczy zadzwoni do tych, które prowadzą własną działalność lub do firmy, dla których pracują. Położne znajdziemy również w różnego rodzaju przedszkolach czy szpitalach jednak nie będziemy mieć tam jej wyłącznie dla siebie gdyż często na oddziale jest dostępna tylko jedna położna dla kilkunastu matek. Praca położnych jest traktowana na równo z pracą lekarzy, lekarz nie może mówić położnej, co ma zrobić gdyż nie jest jej zwierzchnikiem, natomiast położna nie może wykonywać wszystkich czynności, choć często się zdarza że położna zastępuje lekarza w podjęciu decyzji.

Nowoczesne położnictwo obecne w naszych domach.

image Niektóre pary które spodziewają się dziecka decydują się na to że przyjdzie ono w ich domu. Jest to jednak bardzo rzadko spotykane i większość osób decyduje się rodzić w szpitalu w obawie przed ewentualnymi powikłaniami oraz z powodu problemów z ciążą. Dla osób które decydują się urodzić w domu mamy dobre nowiny, jest to mniej stresogenne niż poród w szpitalu z racji iż kobieta rodzi w miejscu które zna, pomaga to w czasie porodu i może go skrócić. Jednym wymogiem porodu w domu jest położna. Położna to osoba która pomaga kobiecie w ciąży, potem odebrać poród i zająć się dzieckiem. Położnictwo to nie praca tylko na jeden dzień gdyż położoną trzeba zatrudnić najpóźniej 3 miesiące przed planowanym porodem, z racji iż trzeba ją poznać no i oswoić się bądź co bądź z nieznaną nam osobą. Bez zbudowania zaufania niestety poród nie będzie przyjemny dla kobiety. Rola położnika jest bardzo prosta odpowiada on w czasie porodu za to by pomóc kobiecie, nie robi tak jak lekarz ze dyryguje kobietą tylko stara się jej pomóc w sytuacji gdy tego potrzebuje.

Dobra decyzja

Wtedy konieczne jest zachowanie obiektywizmu, który pozwoli podjąć właściwą decyzję. Położnictwo jest obecnie traktowane jako kierunek studiów. Obecnie w Polsce nie ma problemów z zapisaniem się na studia. Odpowiednie wydziały, które oferują kształcenie w tym aspekcie działają obecnie w największych polskich miastach. Położnictwo można studiować zarówno na uczelniach publicznych jak i tych prywatnych, które oferują nam zaoczną formę nauki. W czasie studiów student zaznajamia się z anatomią człowieka, jego fizjologiom oraz inną wiedzą dotyczącą ludzkiego ciała, zwłaszcza ciała kobiety znajdujące się w ciąży. W przeciwieństwie do innych kierunków medycznych w położnictwie nie ma możliwości wyboru specjalności. Nie ma takiego podziału. Po zakończeniu nauki absolwent ma możliwość podjęcia pracy w publicznych lub niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Istnieje również możliwość znalezienia zatrudnienia w placówkach administracji państwowej oraz samorządowej. Z racji niskich zarobków wiele położnych decyduje się poszukiwać pracy w krajach Unii Europejskiej, gdzie ich praca jest znacznie lepiej opłacana.

Położnictwo w Polsce.

image Położnictwo zaliczane jest do dziedzin medycyny zajmujących się fizjologicznym okresem ciąży, porodu oraz połogu. Jest to dziedzina, która powinna ściśle współpracować z ginekologią. Pierwsze wzmianki o osobach pracujących w takim w charakterze położnik można odnaleźć już w starożytnych podaniach. Położnictwo rozumiane w sposób nowoczesny swoje początki ma w XVI wieku. Jest to dziedzina medycyny, która jest bardzo mocno sfeminizowana. Jest to zrozumiałe, ponieważ natura kobietom dała większą wrażliwość zajmowania się małymi dziećmi. Położne to prawie sto procent tej całej grupy zawodowej. Oczywiście można spotkać przypadki położonych płci męskiej, ale są to raczej wyjątki potwierdzające regułę. By zostać położnikiem z prawdziwego zdarzenia trzeba posiadać określone cechy charakteru. Tylko osoby, które z natury są opiekuńcze oraz gotowe do działania okażą się w przyszłości dobrym specjalistami z zakresu położnictwa. Oprócz tego bardzo ważnymi cechami w tym fachu jest umiejętność zachowania zimnej krwi w najtrudniejszych sytuacjach.

Poród na pokładzie

Stewardesy spanikowały, nikt nie wiedział co robić, oprócz młodego studenta. Przypominając sobie całą wiedzę nabytą podczas studiów, pomógł rodzącej kobiecie i był przy niej przez 7 następnych godzin lotu. Nie odstępował jej na krok, wspierał dobrym słowem, a jak przyszedł moment rozwiązania poradził sobie wręcz podręcznikowo. Gdy samolot lądował, na jego pokładzie był jeszcze jeden mały pasażer, cały i zdrowy dzięki studentowi położnictwa. A on sam pozostał skromny, mówiąc, że wszystko co wie, zawdzięcza profesorom i matce, która jest położna z Wałbrzycha. Zarówno matka jak i dziecko zostali przewiezieni do szpitala, gdzie po badaniu okazało się, że byli w dobrych rękach. Jak widać, młody jeszcze mężczyzna udowodnił, że nie trzeba być kobietą, by być dobrym położnikiem i umieć odnaleźć się w sytuacji. Po prostu trzeba mieć do tego serce i starać się z całych sił pomóc osobie, która potrzebuje właśnie pomocy. On z pewnością sobie poradził na 100 procent.