Szukaj
Kalendarz
Operacje plastyczne
    Każdy chce wyglądać pięknie i pociągająco i tyczy się to już nie tylko pań, ale również panów, którzy coraz częściej decydują się na różne kuracje zdrowotne i estetyczne, żeby tylko lepiej wyglądać. To jedna z przyczyn, dla której w Polsce tak szybko i tak prężnie rozwija się medycyna estetyczna i dla której Polacy tak chętnie poddają się różnym zabiegom upiększającym. Niektóre z nich z medycznego punktu widzenia mogą być nawet bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy wiążą się z zabiegiem operacyjnym, czyli inwazyjnym modyfikowaniem czyjegoś wyglądu. Są oczywiście takie techniki medycyny estetycznej, które nie wymagają zaangażowania operacyjnego czy farmaceutycznego. Chodzi tu głównie o stosowanie różnych kremów i maści na bazie przeróżnych ziół albo biopierwiastków, które wpływają pozytywnie na organizm i jednocześnie nie powodują u niego wyniszczeń od środka. Takie kuracje estetyczne nazywane są w medycynie działaniami nieinwazyjnymi i bardzo często są nawet polecane przez lekarzy dermatologów. Ponieważ jednak cała medycyna – nie tylko estetyczna i nie tylko związana z branżą kosmetyczną – wciąż się rozwija i ewoluuje, bardzo prawdopodobne, że w ciągu kolejnych kilkunastu lat lekarze opracują jeszcze inne metody skutecznego zmieniania i upiększania wyglądu.

    Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie z medycyny estetycznej różnego rodzaj operacji i zabiegów operacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm i choć z pozoru dają pozytywne efekty (polepszenie wyglądu), to na dłuższą metę okazują się bardzo groźne. Tak jest na przykład w przypadku niegroźnego wedle opinii publicznej botoksu, zwanego medycznie jadem kiełbasianym. Jego działanie na skórę, wygładzanie zmarszczek i odmładzanie jej jest widoczne praktycznie od razu, zwłaszcza gdy zabieg ten wykona profesjonalny lekarz. Jednak jeśli są one stale ponawiane i regularnie powtarzane, organizm zaczyna bardzo negatywnie reagować na ten związek chemiczny, co często prowadzi do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Miesięczne wpisy: Luty 2013

Nowe trendy w medycynie

Na szczęście już dawno minęły czasy, w których schorzenia leczono u znachorów, a medycyną zajmowały się zwykle najstarsze w wiosce kobiety, zwane później – zresztą całkowicie niesłusznie – czarownicami. Dzisiaj wystarczy zadzwonić do rejestracji przychodni czy gabinetu lekarskiego, umówić się na wizytę i po prostu na nią przyjść, aby uzyskać kompetentne informacje na temat naszego stanu zdrowia. A także aby dostać poradę co do tego, jak się wyleczyć z jakichś uporczywych dolegliwości, które zaczęły nas ostatnio nękać.
Jednak rozwój medycyny nie wiąże się jedynie z całkowitym odejście od znachorskiego leczenia na rzecz profesjonalnej medycyny praktykowanej w szpitalach i w przychodniach przez wykwalifikowanych lekarzy. Jej rozwój trwa cały czas, głównie w dziedzinie chirurgii, gdzie stosowane są już mikro kamery służące do wewnętrznych, nieinwazyjnych badań. Można go zaobserwować również z dziedzinie neurologii, gdzie wykorzystywane są z kolei bardzo specyficzne leki tworzone na bazie ludzkich tkanek – oczywiście zdobytych w sposób całkowicie legalny i w pełni etycznych. Inną kwestią jest zdefiniowanie współczesnych trendów w medycynie, w której coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne roboty wykonujące większość pracy za lekarzy. Dzięki temu znacznie spada ryzyko popełnienia lekarskiego błędu, a wiele zabiegów wykonywanych do tej pory w formie operacyjnej zamienia się w nieinwazyjne zabiegi, po których pacjent już następnego dnia może wyjść do domu. Medycyna rozwija się również w kwestiach medycyny estetycznej (przeszczepy skóry, polepszanie wyglądu, wygładzanie zmarszczek, powiększanie biustu); medycyny naturalnej (zastąpienie farmaceutyków bezpieczniejszymi mieszankami ziołowymi); czy medycyny onkologicznej (poszukiwanie lekarstwa na raka). Jednak najbardziej oczekiwanym na całym świecie punktem rozwój współczesnej medycyny jest przede wszystkim chwila, w której naukowcy i lekarze ogłoszą odkrycie skutecznego lekarstwa na AIDS lub przynajmniej opracowanie szczepionki, która chroniłaby przez tą śmiertelną chorobą.

Udar mózgu

Udar mózgu staje się co raz to bardziej popularną chorobą z którą większość z nas przegrywa ostateczną walkę. Ale czym jest spowodowany udar mózgu? Przede wszystkim nadmierną kumulacją cholesterolu w naszym mózgu. Zły cholesterol jakby nie na to patrzeć może się gromadzić praktycznie wszędzie. Zaczynając od żył, które znajdują się blisko serca a kończąc na tych, które odchodzą od mózgu. Wtedy powstaje tzw. miażdżyca, która w konsekwencji może doprowadzić do zawału serca lub wspomnianego wcześniej udaru mózgu. Niestety jak widzisz tak naprawdę wszystko obraca się wokół nadmiernej ilości cholesterolu. Zły cholesterol i jego nadmierna ilość jeszcze nikomu nie wyszła na dobre, dlatego powinniśmy robić wszystko, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, iż złego cholesterolu w naszej krwi będzie więcej niż tego dobrego. A jak moglibyśmy to zmienić? Między innymi stosując odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne.

To właśnie w ćwiczeniach fizycznych i diecie tkwi sukces. Jaką dietę dokładnie mam tutaj na myśli? Między innymi dietę bogatą w składniki odżywcze takie jak: witaminy, minerały i enzymy. A te można znaleźć w kosmicznych ilościach, właśnie w świeżych warzywach i owocach. Jeśli nasze komórki będą każdego dnia bombardowane przez znaczne ilości witamin i minerałów i będą się w nich wręcz taplać – wtedy bez wątpienia będziemy wręcz okazami zdrowia. Jest to jak najbardziej możliwe. Wiem z własnego doświadczenia, iż osoby, które spożywają sporą ilość warzyw i owców mało kiedy chorują. Dlatego wegetarianizm należy do jednych z najlepszych diet na świecie. Trzeba także pamiętać o tym, iż sporo dobrego robią również ćwiczenia fizyczne, które jakby nie na to patrzeć są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Jak widzisz, jeśli do naszego ciała włączymy właściwą dietę i do tego ćwiczenia fizyczne możemy zapomnieć o udarze mózgu. A jeśli w Twoim przypadku istnieje znaczne ryzyku co do powstania tej groźnej choroby – pozostaje Ci już tylko naprawianie tego, co zepsułeś, bo przecież zawsze istnieje szansa wyjścia z niej.

Medycyna – nauka ratująca życie

Jest wiele zawodów uznawanych przez społeczeństwo za takie, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na ludzie życie i zdrowie. Wśród nich można wymienić przede wszystkim te sztandarowe – policjant, strażak czy lekarz. I to właśnie lekarze mają w tym wszystkim największy wpływ na nasze zdrowie, od nich również często zależy fakt, że chora osoba wyzdrowieje, a nawet czy będzie miała szansę na przeżycie. Z tego powodu, aby zostać lekarzem nie wystarczy skończyć kilkuletnich studiów i odbyć praktyk. Konieczne jest jeszcze zdanie bardzo trudnego egzaminu oraz etapu próbnego, trwającego – w zależności od wybranej przez studenta specjalizacji – od dwóch do czterech lat.
Nic więc dziwnego, że to właśnie medycyna uważana jest za typową naukę ratującą życie, ponieważ nawet niewykształcona medycznie osoba może uratować komuś życie i zdrowie, jeśli np. przejdzie wcześniej kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i wykorzysta go w praktyce. Jednak medycyna nie ogranicza się wyłącznie do szpitali, przychodni i przypadkowych aktów pomocy udzielanych np. słabnącemu na ulicy człowiekowi. Coraz częściej praktykowana jest ona w gabinetach prywatnych, gdzie lekarze przyjmują swoich pacjentów odpłatnie, udzielając im jednak medycznych porad i zlecając badania poza oficjalną kolejką obowiązującą w publicznym NFZ. Tutaj warto od razu zwrócić uwagę na fakt, jak negatywnie jest ta instytucja odbierana nie tylko przez samych lekarzy, ale również i pacjentów, którzy muszą niekiedy kilka lat czekać w kolejce na zabieg czy chociażby bardzo ważne, ale drogie badanie. Idąc do lekarza prywatnie unika się tych kolejek, chociaż oczywiście wiąże się to jednocześnie z koniecznością zapłacenia za zabiegi, wizytę i badania z własnej kieszeni, na co niestety nie każdego stać. Często dochodzi więc do paradoksalnych sytuacji, w której lekarz ma związane ręce i nie może udzielić pacjentowi stosownej pomocy, ponieważ skończył mu się kontrakt z NFZ lub wykorzystał już przydzielony limit punktów. Chociaż więc medycyna ma ratować życie, często jest bezradna wobec biurokratycznych przepisów.

Najpopularniejsze choroby

Chociaż trudno mówić o popularności w kontekście chorób i dolegliwości – bo w końcu co miałoby na ów popularność pracować? – to nie można nie stworzyć rankingu chorób najczęściej dotykających współczesne społeczeństwa. Do nich zależą zaś przede wszystkim choroby i dolegliwości zwane cywilizacyjnymi, czyli dotykające ludzi na całym świecie, choć nie występujące w formie epidemii oraz pandemii. Chodzi tutaj więc o takie choroby jak nowotwory, cukrzyce, zapalenia wątroby i trzustki, ale również AIDS – najbardziej śmiertelna i najbardziej niebezpieczna ze wszystkich współczesnych chorób.
Większości z nich można jednak bardzo łatwo uniknąć, jeśli tylko nie posiada się czynnika genetycznego zwiększającego ryzyko zachorowań. To niestety bardzo częsta przyczyna chorowania między innymi na cukrzycę typu drugiego, a więc wymagającej regularnego wstrzykiwania sobie insuliny. Jedynie w nielicznych przypadkach można są skutecznie zastąpić tabletkami, co ma zastosowanie głównie w przypadku dzieci, u których bardzo szybko odkrytą tą cywilizacyjną chorobę. Czynnik genetyczny nie występuje jednak w przypadku innych chorób o charakterze cywilizacyjnym – zachorowań na raka, AIDS czy dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem trzustki (głównie za przyczyną nadużywanie alkoholu). Dodatkowo wymienić trzeba choroby okresowe, związane na przykład z aktualnie panującą porą roku, jak angina czy grypa typowe dla czasu zimy oraz katary i kaszle spotykane na wiosnę (jako reakcja alergiczna). Choroby mogą występować również w kontekście danego regionu (być typowe wyłącznie dla ciepłych, równikowych klimatów, ale kompletnie nieznane w klimacie umiarkowanym). Takie choroby terytorialne są wbrew pozorom niezwykle groźne, ponieważ organizm nie jest przystosowany do tolerowania zupełnie nieznanych sobie wirusów i bakterii. Stąd między innymi tak liczne zachorowania Europejczyków powracających z tropików czy z wycieczek do krajów afrykańskich i odwrotnie – Afrykanów i mieszkańców Ameryki Południowej, którzy spędzali np. wakacje w Europie.

Lekarz idealny

Poszukiwanie dobrego lekarza któremu jest się w stanie zaufać po miesiącach wizyt u lekarzy którym wiele jeszcze brakuje do profesjonalizmu i szacunku dla pacjenta jest zajęciem trudnym i wiele osób jest zniechęconych i ostatecznie zamiast podjąć leczenie zupełnie z niego rezygnuje. Dobry lekarz powinien przede wszystkim okazywać pacjentowi szacunek iż zainteresowanie, nie chodzi tu o sympatie bo lekarz nie musi być miły ale ma być uprzejmy, konkretny, fachowy, udzielać wyczerpujących odpowiedzi, nie traktować pytań jako głupich. Dobry lekarz to na pewno dobry fachowiec z doświadczeniem, który najpierw szuka przyczyn, bada pacjenta, kieruje na inne badania a dopiero potem stawia diagnozę i zapisuje leczenie. A na co dzień przecież często najpierw dostajemy leki a potem są badania, albo ich w ogóle nie ma. O dobrego lekarza chcemy wracać bo wiemy, że nam pomoże. Taka osoba nie może nas odstraszać, zwłaszcza jeśli problem zdrowotny jest poważny. Idealnemu lekarzowi jesteśmy w stanie powiedzieć wszystko i nie ukrywamy przed nim nawet wstydliwych sekretów które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie i leczenie.